Cała prawda o kokanie

Trzeci dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc już za nami.

Dzisiaj wyświetlony został film pt. „Cała prawda kokainie” w reżyserii Rachel Seifert, który jest poświęcony biznesowi narkotykowemu w krajach Ameryki Południowej. Porusza on między innymi kwestię wpływu tego biznesu na gospodarkę, ale także na życie jednostek.

Na wstępie słychać wypowiedzi ludzi przedstawiających powody zażywania narkotyków. Jednak film skupia się na innym aspekcie konsekwencji związanych z kokainą- ze strony nieuświadomionych, biednych ludzi wplątanych w produkcję narkotyków- prawdziwych ofiar tego procederu.

Dokument skupił się na przedstawieniu działań podejmowanych przez władze w Kolumbii, Boliwii, Ekwadorze i Meksyku, a także konsekwencji, które z nich wynikają.

W Kolumbii likwidowanie koki odbywa się przede wszystkim poprzez rozpylanie trucizny na pola uprawne, jednak niestety niszczy to także inne plony i wielu ludzi zostaje bez środków do życia. W Boliwii sytuacja jest inna, występuje tam polityka „koka-tak, kokaina- nie”, nie jest zakazywane uprawianie koki i szuka się dla niej alternatywnego rynku zbytu, np. w herbacie czy szamponach. Kolejny z krajów zaprezentowanych w dokumencie- Ekwador- jest krajem tranzytowym, w którym bardzo wiele osób trafia do więzienia za bycie „tragarzem”, ale władza zmniejszyła kary dla tych osób ponieważ stara się traktować je po ludzku i rozumie, że podejmowanie tej „pracy” wynika przede wszystkim z biedy. Ostatnim z krajów jest Meksyk, w którym trwa wojna między kartelami narkotykowymi, dlatego zostały tam podjęte bardzo radykalne działania- armia łamie prawa człowieka, wiele osób jest torturowanych podczas przesłuchań i aresztowanych nielegalnie. Także przedstawione są historie młodych chłopców, którzy są uzależnieni od narkotyków, ponieważ są one bardzo łatwo dostępne i tanie w Meksyku.

Po obejrzeniu filmu swoją opinię przedstawił ekspert Jan Brzozowski, który także odpowiedział na wiele pytań odnośnie Ameryki Łacińskiej i kwitnącego w niej biznesu narkotykowego. Nasz ekspert zauważył między innymi to, że w filmie rozwiązania władzy zostały przedstawione w sposób subiektywny, wyraźnie było widać „faworyzowanie” działań podjętych w Boliwii, ale nie w każdym z
wymienionych krajów wprowadzenie takich rozwiązań byłoby możliwe i efektywne.

Serdecznie zapraszamy na jutrzejszy pokaz „Zero milczenia”, który odbędzie się o godzinie 18:00 (UEK), sala 8, pawilon sportowy, ul. Rakowicka 27.