HumanDoc edycja krakowska, WADLIWY SYSTEM, poniedziałek, 10 XII 2012, 18:00, UEK

Za nami pierwszy dzień krakowskiej edycji festiwalu HumanDoc, współorganizowanego
przez Koło Naukowe Studiów Europejskich UNIVERSUM. Oglądając „Wadliwy system” w reżyserii Davida Singtona widzowie próbowali odnaleźć w gąszczu licznych powiązań ekonomicznych i finansowych główne czynniki kryzysu, którego widmo krąży nad naszymi głowami od kilku lat. Czego się dowiedzieli?

Film – chociaż przepełniony danymi, liczbami, wykresami i statystykami – prowadził
widza przez historyczne i gospodarcze wydarzenia, które – zataczając koła i nakładając się na siebie – przesądziły o pęknięciu wielkiej bańki nieruchomościowej i rozlaniu się fali kryzysu na poszczególne państwa na kuli ziemskiej. Obraz wielkiej, samonapędzającej się maszyny, obrazowała widzowi jeszcze bardziej forma filmu – zaczął się od sceny przesłuchania Alana Greenspana przed Kongresem w październiku 2008 roku w sprawie odpowiedzialności za wielki kryzys, co kilka scen wracał wątek ówczesnego szefa FED, by wreszcie pod koniec pokazać scenę z jego słynnym stwierdzeniem: „Widocznie nie byliśmy zbyt dobrzy”. Motyw Greenspana to nie jedyny wątek, który powracał kilkukrotnie, sprawiając, że każdy dokładnie rozumiał ową „wynikowość” zdarzeń, inne to bez wątpienia scena oprowadzania po Wall Street wycieczki, czy też rysunkowa ilustracja wydarzeń z najnowszej historii. Film – chociaż poruszał trudne zagadnienia ekonomiczne i nasycony był wieloma danymi – przez swoją formę stawał się bardzo przystępny dla widza.

Jeśli po projekcji ktoś ciągle miał wątpliwości co do działania mechanizmu, który doprowadził do wielkiego kryzysu, mógł zadać pytanie prof. Aleksandrowi Surdejowi. Nasz ekspert starał się jeszcze bardziej przybliżyć nam mechanizm działania systemu, podkreślając przy tym, że film nakręcony jest w sposób „amerykańsko – centryczny”, a mówiąc o kryzysie nie sposób pominąć
wielu innych państw, na których odcisnął równie wielkie piętno, m.in. południowych krajów Unii Europejskiej.

Chociaż film nakręcony był z perspektywy amerykańskiego obywatela, a wśród osób wypowiadających się w filmie na pierwszy plan wysuwali się finansiści i zawiedzeni tytułowym „wadliwym systemem” przeciętni mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, to jednak –
wiedzieni dociekliwością dr Konrada Pędziwiatra – zatrzymaliśmy się też przy Unii Europejskiej i jej aktualnej sytuacji gospodarczej. Rozmawialiśmy również o roli państwa w regulowaniu rynków finansowych i problemach z sektorami finansowymi państw. Uczestnicy pierwszego dnia festiwalu HumanDoc w Krakowie mogli wysłuchać też wielu innych ciekawych pytań i odpowiedzi, zastanawiając się, jakie są przyczyny i jakie są dalsze szanse na rozwój w dzisiejszym świecie. Prof.
Aleksander Surdej podsumował projekcję i debatę stwierdzeniem: „W grze globalnej nie ma zwycięzców, a świat jest interconnected”.

Mamy nadzieję, że kolejne dni festiwalu – chociaż poruszane będą zupełnie inne kwestie i odejdziemy nieco od kwestii ekonomicznych, zbliżając się bardziej w stronę problemów społecznych – będą równie, a nawet jeszcze bardziej owocne niż dzień dzisiejszy. Już jutro zapraszamy Was na pokaz filmu „Nigdzie w Europie” w reżyserii Kerstina Nickiga, o godzinie 18 w Sali 8, Pawilon Sportowy, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.