„Na Krawędzi Nieba” Seans filmowy Koła Naukowego Studiów Europejskich

 

UEK daje możliwość wieloaspektowego rozwoju. Dlatego też prężnie działają koła naukowe, które oprócz poszerzania horyzontów, nabywania nowych umiejętności i zgłębiania wiedzy, zapewniają doskonałą formę rozrywki. Koło Naukowe Studiów Europejskich, działające przy Katedrze Studiów Europejskich, postanowiło połączyć przyjemne z pożytecznym, organizując pokaz filmowy „Lux Prize”.

 

 

Od 2007r. posłowie Parlamentu Europejskiego przyznają nagrody filmowe Lux Prize. Wyróżniają one produkcje, które mają znaczący wkład w debatę o UE, przedstawiają życie Europejczyków oraz ich zmagania z rzeczywistością i poszukiwaniem własnej tożsamości. Co istotne film taki powinien ukazywać tak różnorodność kulturową krajów UE jak i pewne wartości uniwersalne dla organizacji. Postanowiliśmy, więc przyjrzeć się pierwszemu nagrodzonemu przez PE filmowi „Na Krawędzi Nieba” Fatiha Akina.

28 lutego o godz. 17.00, w pawilonie sportowym, tłumnie zgromadzili się studenci oraz pracownicy akademiccy aby w skupienie obejrzeć film. Niemiecki reżyser, pochodzący z tureckiej rodziny, stworzył przejmujące dzieło o życiu i perypetiach tureckich imigrantów w Niemczech. Wśród nich był m.in. emerytowany wdowiec Ali, proponujący prostytutce Yeter życie u swego boku. Nejat, syn Alego, to z kolei wykładowca germanistyki na uniwersytecie w Hamburgu, który w wyniku dramatycznych okoliczności postanawia wrócić do swoich korzeni, do Stambułu, aby odszukać córkę Yeter. Podróż ta jednak nieoczekiwanie przynosi ukojenie i odnalezienie cząstki siebie.

Film ukazuje słabo znany ludziom Zachodu obraz Turcji oraz uświadamia jak mało Europejczycy wiedzą o mentalności Turków, determinującej ich dążenia i zachowanie. Okazuje się, że większość sztandarowych postulatów o tolerancji, równych szansach czy otwartości na inne kultury, to zwykłe slogany, które w konfrontacji z rzeczywistością gdzieś znikają.

Po seansie przyszedł czas na refleksje i dyskusję. Mogliśmy zapytać o zdanie i wysłuchać opinii Pani dr Joanny Bocheńskiej, która jest członkiem m.in. Pracowni Studiów Kurdyjskich na UJ. Studenci byli zainteresowani rzeczywistym obrazem asymilacji Turków w Niemczech i w Europie w ogóle, a także ich zapatrywaniami na ewentualną integrację z UE. Okazuje się, że spora część tej grupy imigrantów to wybitni naukowcy, solidni pracownicy biegle władający językiem niemieckim, respektujący prawa i obyczaje kraju przyjmującego. Jest też liczna grupa osób, które nie poczuwają się do obowiązku nauki języka obcego ponieważ mieszkają w dzielnicach tureckich razem z rodakami, więc wystarczy aby jedna osoba potrafiła komunikować się z obcokrajowcami. Pani dr dzięki swoim licznym podróżom do Turcji i obserwacji jej mieszkańców, zwróciła uwagę na to, że następuje tam ewolucja prawna i społeczna, a Turcja jest krajem ogromnie zróżnicowanym, przez co można spotkać wielu euro- entuzjastów i równie licznej grupy eurosceptyków.

Sam film dr Joanna Bocheńska oceniła jako „lekko- ciężki”. Obok normalnie toczącego się życia i spraw dnia codziennego, fabuła osadza się na poszukiwaniu przez bohaterów własnej tożsamości kulturowej. Ukazuje silny nacjonalizm turecki oraz samą Turcję w barwach walczących o prawa człowieka aktywistów.

Fatih Akin zadbał również o inne doznania estetyczne, wplatając w tło filmu muzykę gruzińską, kurdyjską czy orientalną, która składa się na wspaniałą i nierozerwalną całość.

Kiedy ciekawość audytorium została już zaspokojona, członkowie koła zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z dr Joanną Bocheńską. Naszemu gościowi mogliśmy podziękować w języku tureckim, gdzie ”dziękuję” to zwyczajne ”spas”.