2015:
Popularna studencka inicjatywa polegająca na wielotematycznej edukacji politycznej poprzez symulację obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych.
2014:
Następna edycja corocznie przez nas organizowanej Akademii Savoir-vivre. Szkolenie certyfikowane z udziałem wielu znamienitych gości.
Europejczyku otwórz oczy- Abchazja- parapaństwo o niejasnym statusie.
W ramach kolejnego spotkania z cyklu ‘Europejczyku otwórz oczy!’ gościliśmy Pana Wojciecha Góreckiego, cenionego historyka, dziennikarza, reportera i analityka specjalizującego się w tematyce Kaukazu Północnego i Południowego.
Jeden z wieczorków kulturowych organizowanych przez nasze koło od 2014 roku. Tym razem poznawaliśmy kulturę i zwyczaje włoskie.
Panel ekspercki organizowany przez koła naukowe Universum oraz Homo Politicus „Wyzwania Krakowa”. Wśród zaproszonych gości byli wybitni specjaliści zajmujący się gospodarką i administracją w tym akademickim mieście.
Jak bliski nam jest Bliski Wschód? Czy wiemy co dzieje się w regionie? Jak mamy rozumieć aktualną sytuację? I przede wszystkim: Czym jest kalifat – poważnym zagrożeniem czy wymarzonym państwem Muzułmanów? Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedź na zorganizowanym przez nas wydarzeniu.
Jeden z pierwszych wieczorków kulturowych zorganizowanych prze UNIVERSUM. Zyskał on wielką popularność z powodu miłej i rodzinnej atmosfery w której był on przeprowadzony. Jedną z atrakcji była nauka tańca tureckiego.
Prawa człowieka na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych
Wykład otwarty dotyczący praw człowieka na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych i sytuacji ludzi je zamieszkujących
Wyjazd studyjny do Warszawy
Wyjazd członków koła, w ramach którego odwiedziliśmy siedzibę Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Pałac Prezydencki, Redakcję Rzeczpospolitej a także byliśmy obserwatorami posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych
Fakty i mity Euromajdanu
Prelekcja Maryana Manko, doktora nauk ekonomicznych, uczestnika wydarzeń na Majdanie, Ukraińca, współpracownika Katedry Studiów Europejskich, podczas której wyjaśnił nam mechanizmy zachodzące podczas rewolucji na Euromajdanie i ciekawymi słowami opisał sytuację na Ukrainie
2013:
Studenci wspólnie przeciw białaczce
Akcja informująca studentów o istocie białaczki, uświadamiająca w kwestii bycia dawcą oraz poszukująca dawców szpiku kostnego wśród studentów, organizowana wspólnie z organizacją DKMS.
„Aktywne poruszanie się po rynku pracy”
Szkolenie wewnętrzne ze specjalistką ds. rekrutacji, panią Beatą Rzepką, na którym dowiedzieliśmy się, jaka jest istota autoprezentacji, na co należy zwrócić uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak powinny wyglądać dokumenty aplikacyjne;
Spotkania z dyplomacją
Spotkanie z byłym Ambasadorem Polski w Rosji, Jerzym Bahrem, mające na celu przybliżenie nam tajników zawodu dyplomaty a także specyfiki Rosji i innych krajów wschodu, widzianych oczami długoletniego rezydenta.
Policy Officers Conference
Współorganizowana wraz z AEGEE międzynarodowa konferencja, dotycząca wpracowania wspólnego stanowiska AEGEE w kwestii integracji europejskiej.
Konferencja – Konflikt w Syrii
Celem konferencji było przedstawienie obecnej sytuacji w Syrii i próba zastanowienia się nad możliwymi implikacjami dla Unii Europejskiej i świata.
Warsztaty Marketingu Politycznego
Warsztaty przybliżające studentom tajniki marketingu politycznego, kreowania wizerunku polityków i tworzenia kampanii wyborczej, prowadzone przez panią Ewę Pokrywę i pana Krzysztofa Tenerowicza
Badania naukowe pt. „Analiza porównawcza postrzegania mniejszości narodowych w Polsce na przykładzie Muzułmanów i Żydów”
Badania mające na celu przybliżenie nam postrzegania mniejszości narodowych w Polsce na przykładzie Muzułmanów i Żydów
Badania naukowe pt. „Stereotypy nt. krajów Unii Europejskiej”
Badania mające na celu przybliżenie nam panujących w Polsce stereotypów dotyczących krajów Unii Europejskiej oraz ich obywateli
Spotkanie z Aleksandrem Kutelą
Wykład otwarty Prezesa HBO Aleksandra Kuteli dotyczący przemian na współczesnym rynku mediów. Po wykładzie odbyło się spotkanie z kameralnym gronie, na którym Aleksander Kutela, absolwent naszej uczelni, dzielił się ze studentami swoją receptą na sukces.
Europejczyku otwórz oczy
Kolejna edycja z cyklu „Europejczyku otwórz oczy”. Tym razem naszym gościem była Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”. Autorka opowiedziała nam o roli świąt, festiwali i tradycji w życiu i kulturze Hiszpanów a także podzieliła się ze studentami swoimi wrażeniami z pobytu w kraju wiecznej fiesty.
Festiwal HumanDoc
Druga krakowska edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc, organizowanego wspólnie z Peace and Development Studies Community i Wyższą Szkołą Europejską im. Ks. Józefa Tischnera. Festiwal odbywał się w dniach 2-8 grudnia 2013 w kinie Pauza, na UEK i WSE. W tym czasie wyświetlane były filmy dokumentalne dotyczące problemów ekonomicznych, gospodarczych, społecznych i politycznych na całym świecie. Po projekcjach odbywały się dyskusje z ekspertami nt. filmów.
Wykład gościnny dr Marcina Popkiewicza
Wykład dotyczył żywności i jej wpływu na gospodarkę i politykę we współczesnym świecie. Temat wykładu: „Żywność, energia, klimat – powiązania i relacje okiem specjalisty”.
Akademia savoir – vivre w biznesie
II edycja akademii, cykl szkoleń z zakresu savoir – vivre z biznesie, skierowanego do studentów stawiających pierwsze kroki w świecie biznesu. Na projekt składały się następujące szkolenia:
1. Korespondencja biznesowa
2. Negocjacje międzynarodowe – walka czy współpraca
3. Savoir – vivre w biznesie od A do Z
4. Sztuka prezentacji
2012:
Nazwa Projektu: Konferencja
Opis Projektu: Konferencja podsumowująca okres polskiej prezydencji (organizowana wspólnie z KN Homo Politicus
Nazwa Projektu: Szkolenie wewnętrzne
Opis Projektu: „Rola PR w polityce i mediach” (K. Tenerowicz)
Nazwa Projektu: Projekt (pokazy filmowe)
Opis Projektu: Pierwszy pokaz z cyklu Lux Prize – film „Na krawędzi nieba”, nagrodzony nagrodą filmową Lux Prize, przyznawaną przez Parlament Europejski. Filmy z tej serii poruszają ważne problemy społeczne Europejczyków.
Nazwa Projektu: Spotkanie- Europejczyku otwórz oczy
Opis Projektu Tym razem pod hasłem przewodnim „Europejczyku otwórz oczy”, odbyło się spotkanie z Panem Jerzym Haszczyńskim, dziennikarzem „Rzeczpospolitej” i autorem książki „Mój brat obalił dyktatora”. Refleksje gościa oraz dyskusje pozwoliły na zrozumienie realiów i poznanie kulisów rewolucji.
Nazwa Projektu: Projekt (pokazy filmowe – pokaz filmu „Nielegalni”)
Opis Projektu Pokaz z cyklu „Lux Prize”. Projekcja filmu poruszającego ważne kwestie współczesnej Europy, dotykającego kwestii demokracji oraz pokazującego rzadko filmowany obóz dla internowanych.
Nazwa Projektu: Festiwal Nauki
Opis Projektu: promocja kierunków, kół naukowych, organizacji wszystkich krakowskich uczelni. Projekt realizowany jest cyklicznie na Rynku Głównym w Krakowie
Patronaty: http://www.festiwalnauki.krakow.pl/ludzie-festiwalu/patroni-honorowi
Media: http://www.festiwalnauki.krakow.pl/ludzie-festiwalu/patroni-medialni
Nazwa Projektu: Projekt (pokaz filmowy filmu PressPausePlay)
Opis Projektu: projekcja filmu dokumentalnego „PressPausePlay”, który zawiera wywiady z najbardziej wpływowymi twórcami epoki cyfrowej.
Nazwa Projektu: Wyjazd naukowy do Niemiec
Opis Projektu: W dniach 27 września – 10 października 2012 r. członkowie Koła Naukowego Studiów Europejskich UNIVERSUM wzięli udział w projekcie międzynarodowym, który został zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Integracja Europa – Wschód z Kielc oraz organizacjami pozarządowymi Arbeit und Leben z Niemiec i Podilska Gromada z Ukrainy. Tematem przewodnim spotkania była „Wolność i demokracja – wczoraj i dziś”. W projekcie wzięły udział grupy młodzieży z wyżej wymienionych państw oraz z Mołdawii.
Nazwa Projektu: Spotkanie- Europejczyku Otwórz Oczy
Opis Projektu: naszym gościem tym razem był Jacek Hugo-Bader, spotkanie nawiązywało do „Dzienników Kołymskich”- uczestnicy spotkania mogli nie tylko zadać reporterowi pytania, ale także otrzymać książkę i autorgraf
Nazwa Projektu Amerykański Wieczór Wyborczy
Opis Prejektu Wydarzenie organizowane we współpracy z Klubem Jagiellońskim.
Nazwa Projektu: Festiwal HumanDoc
Opis Projektu: krakowska edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC organizowanego wspólnie z Peace and Development Studies Community i Wyższą Szkołą Europejską im. ks. Józefa Tischnera. Festiwal odbywał się w dniach 10-20 grudnia na UEK i WSE. W tym czasie wyświetlane będą filmy dokumentalne na najwyższym światowym poziomie. Pokazom towarzyszyły spotkania i debaty z ekspertami.
Nazwa Projektu: Akademia savoir-vivre
Opis Projektu: „POKAŻ KLASĘ! Akademia savoir-vivre w biznesie- cykl warsztatów, skierowanych do studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Poruszały różnorodną tematykę:
1) Korespondencja biznesowa,
2) Skutecznym mówcą być!,
3) Negocjacje międzynarodowe- walka czy współpraca?,
4) Savoir-vivre w biznesie od A do Z,
5) Dress-code i savoir-vivre przy stole.
2011:
Nazwa projektu: Konferencja w Charkowie
Opis projektu: udział w konferencji pt. «Up-to-date Problems of Development of Social and Financial Sphere in Public and Private Sectors of Economy»
Nazwa projektu: Spotkanie z Niną Mocior na temat Rwandy i Ugandy
Opis projektu: prelekcja na temat aktualnej sytuacji w Rwandzie
Nazwa projektu: Sympozjum w Charkowie (Ukraina)
Opis projektu: Przedstawienie referatów oraz podtrzymywanie współpracy na poziomie międzynarodowym
Nazwa projektu: Spotkanie autorskie z p. Pauliną Wilk, autorką książki „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”
Opis projektu: dyskusja nad aktualną sytuacją i perspektywami Korei Północnej
Studencka Akademia PR
szkolenia i warsztaty dla studentów z zakresu PR. Współpraca z NKP oraz KN GAP
WCZEŚNIEJSZE PROJEKTY:
- „Rozmowy o Rejsie” – film nagrodzony na festiwalu filmów edukacyjnych
- Letnia Szkoła Wyszehradzka 2002 – dwutygodniowe spotkanie studentów Europy Środkowej w Krakowie (współorganizacja)
- Organizacja wyjazdów na międzynarodowe konferencje (Lyon, Praga)
- Organizacja konferencji „Europa – Polska. Blisko? Daleko?” (2002 r.) w 2002 r.: „Wymiana studencka w krajach grupy wyszehradzkiej”, „Jaka granica – problemy transgraniczne związane z budowaniem bezpieczeństwa w integrującej się Europie”, „Marketing turystyczny w krajach grupy wyszehradzkiej”, „Dzieje Europy Środkowej – czynnik podziału czy integracji”.
- Wymiana zagraniczna ze studentami z Niemiec
- „To, czego nie nauczy Cię uczelnia” – cykl szkoleń i warsztatów, w tym: „Jak zdobyć europejskie pieniądze?”, „Droga do Brukseli – jak zdobyć pracę w strukturach UE?”, sztuka autoprezentacji, wystąpień publicznych, skutecznych negocjacji
- „Unia Europejska – perspektywa dla Krakowa?” – panel dyskusyjny z udziałem polityków z Małopolski
- Letnia Szkoła Wyszehradzka 2003
- „Acta Europae” – kolejne numery kwartalnika publicystyczno-naukowego
- „Różnice międzykulturowe w systemach edukacji” – badania naukowe zlecone przez Katedrę Studiów Europejskich.
- Konferencja z udziałem Pani Profesor Jadwigi Staniszkis pt. „Europa Środkowo-Wschodnia w kontekście zmian zachodzących po 1989 roku” (2005 r.)
- Wymiana z Uniwersytetem w Tartu (Estonia-2005) Szkolenia: „Psychodrama”, „Rozwiązywanie konfliktów” i „Legoman”
- KNSE prowadzi również comiesięczne dyskusje polityczne, gospodarcze i społeczne dotyczące Europy – w 2006 roku m.in. „Europa i Azja – pojedynek gigantów”, „Wspólna polityka zagraniczna państw UE”, „Czy Turcja powinna być przyjęta do UE?”, ”Should I stay or should I go?”
- 2008 – konferencja z udziałem Ministra Skarbu Aleksandra Grada