Rwanda – spotkanie z panią Niną Mocior

W poniedziałek 28 listopada, Koło Naukowe Studiów Europejskich działające na UEKu zorganizowało spotkanie poświęcone ludobójstwu w Rwandzie i Ugandzie. Spotkanie miało charakter prelekcji przed późniejszym, wspólnym udaniem się na pokaz filmów w kinie Sfinks w ramach HumanDOC Festiwal.

Wszyscy chętni mieli przyjemność posłuchać pani Niny Mocior, która w Chrześcijańskiej Służbie Charytatywnej koordynuje projekty rozwojowe realizowane w Rwandzie, współfinansowane w ramach programu Polska Pomoc w 2011 roku. Przed objęciem funkcji koordynatora mieszkała kilka miesięcy w Rwandzie jako wolontariusz, a następnie jako koordynator zespołu wolontariusz. Wiele podróżowała także po Kongu i Ugandzie, gdzie prowadziła badania.

Prelekcja poruszała kwestię ludobójstwa w Afryce równikowej, a dokładnie w Rwandzie w 1994 roku. Przytoczony został kontekst kulturowy oraz polityczny wydarzenia, a także odniesienie do sytuacji obecnej w tym kraju. Słuchacze mogli aktywnie uczestniczyć w rozwoju tematu kształtując go wedle swoich zainteresowań. Wszyscy nauczyli się m.in. rozróżniać Tutsi i Hutu (to właśnie między tymi dwiema grupami rozegrała się walka w 1994 roku).

Tematyka spotkania okazała się na tyle ciekawa, że zainspirowani głosami odbiorców w styczniu zapraszamy na ponowne spotkanie z panią Niną Mocior. Tym razem poruszymy kwestie dotyczące bliskiego wschodu.

 

Elżbieta Pasich, KNSE