Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych – HumanDoc

Koło Naukowe Studiów Europejskich „Universum” przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Peace and Development Studies Community oraz Instytut Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera  mają zaszczyt zaprosić na kolejną edycję – tym razem krakowską – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc, który będzie trwał od 2 do 6 grudnia. Będzie można wtedy zobaczyć 6 dokumentów prezentujących rozmaite aspekty globalnego rozwoju. Pokazom będą towarzyszyć spotkania i debaty z ekspertami.

Program festiwalu:

 

2.12.2013 – PONIEDZIAŁEK

 

BASTOY PRISON/BASTOY – WYSPA WIĘŹNIÓW

Godz. 17.00

Kino PAUZA, ul. Floriańska 18

Reżyseria: Michael Kapteijns

Bastoy Prison

Czas trwania filmu: 52 minuty

Rok: 2010

Od osadzonych w więzieniu Bastøy oczekuje się, że wezmą odpowiedzialność za samych siebie. Na więziennej wyspie Oslofjord w Norwegii nie ma cel, kamer ani płotów. Mężczyźni sami decydują kiedy będą brać prysznic czy trenować, wolno im uprawiać hazard i brać odświeżające kąpiele, a ich praca w lesie wymaga użycia pił łańcuchowych. To podejście wynika z przekonania, że przestępcy nie stają się lepszymi ludźmi dzięki długim, rygorystycznym wyrokom więziennym. Statystyki zdają się to potwierdzać – w Europie Zachodniej średnio w przypadku 60-70% skazańców dochodzi do recydywy. W przypadku byłych więźniów z Bastøy odsetek ten wynosi 30%. Idylliczne obrazy otaczającej przyrody przerywają sceny, w których film skupia się na obserwacji więźniów i ich prób znalezienia drogi powrotnej do społeczeństwa. Tom pracuje z krowami i uczy się grać na gitarze. Per Inge przez 20 lat był dealerem narkotyków i stracił kontakt ze swoją rodziną. Spokojnie i otwarcie opowiada o ciężkich czasach, które przeżył. Filozofia tego więzienia oparta jest na przekonaniu północnoamerykańskiego wodza indiańskiego Niedźwiedzie Serce, że jeśli traktujesz człowieka jak zwierzę, stanie się on nim.

OCALIĆ TWARZ/ SAVING FACE 

Godz. 19:00

Miejsce: Kino PAUZA, ul.Floriańska 18Ocalić twarz

Reżyseria: Sharmeen Obaid oraz Daniel Junge

Czas trwania filmu: 52 minuty

Rok: 2012

„Ocalić twarz” to dokument kręcony w Pakistanie o kobietach będących ofiarami ataków z użyciem kwasu. Film podąża za dwiema spośród nich, Zakią i Rukhsaną, które przeżyły takie napaści. Ukazuje wyzwania, które stają przed nimi podczas leczenia oraz walki o sprawiedliwość. W marcu Pakistan otrzymał głęboko przygnębiające przypomnienie powagi tych zmagań, kiedy  Fakhra Younas, w maju 2000 roku doznała straszliwych ran w wyniku ataku kwasem, popełniła samobójstwo.  Sprawca, jej mąż został wcześniej uniewinniony. Nie są to pojedyncze przypadki, ale wiele z nich nie jest zgłaszanych władzom. Niewielka dostępność rekonstrukcyjnych operacji plastycznych powoduje, że ofiary noszą swoje fizyczne i psychiczne blizny do końca życia. Oprawcy, którzy stają przed wymiarem sprawiedliwości (najczęściej mężowie czy inne osoby znane ofierze) otrzymują zwykle minimum kary, jeśli w ogóle są skazywani.

3.12.2013 – WTOREK

BAŃKA ZŁUDZEŃ/ WHEN THE BUBBLE BURST

Godz. 17:30

Miejsce: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27, Pawilon C, sala D

Bańka doc

Reżyseria: Hans Petter Moland

Czas trwania filmu: 60 minut

Rok: 2012

Zglobalizowana ekonomia powoduje, że państwom, firmom i osobom prywatnym coraz trudniej jest się bronić przed nieprzewidywalnością rynków finansowych. Ekonomiczny efekt motyla sprawia, że wszyscy jesteśmy tak samo narażeni na niebezpieczeństwo. W tym dokumencie wyruszymy z Norwegii na podróż po świecie, aby zbadać mechanizmy rządzące bańkami i krachami oraz dyskutować na temat trendów i wizji przyszłości.

4.12.2013 – ŚRODA

WITAJCIE NIGDZIE/ WELCOME TO NOWHERE 

Godz. 17:30

Miejsce: Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera, ul. Westerplatte 11, Aula Główna

Reżyseria: Kate Ryan

Witajcie nigdzieCzas trwania filmu: 80 minut

Rok: 2012

Romowie (powszechnie znani jako Cyganie) stanowią dziś największą i najbardziej wykluczoną mniejszość etniczną w Europie. Są oni ofiarami ekstremalnego rasizmu, walczą o dostęp do mieszkań, edukacji i równych szans na rynku pracy. Film ten opowiada historię romskiej społeczności w Sofii, stolicy Bułgarii. Jej członkowie mieszkają w starych wagonach kolejowych, bez łazienek czy jakiejkolwiek infrastruktury sanitarnej. Zostali oni umieszczeni tam przez burmistrza ponad 10 lat temu i nadal mają nadzieję, że rząd spełni swoje obietnice o lepszych warunkach mieszkalnych. Jednak z roku na rok ich warunki pogarszają się. Społeczność walczy o przetrwanie wykorzystując swoje bardzo ograniczone zasoby. „Witajcie nigdzie” opowiada historię ich zmagań o nowe domy, lepszą przyszłość dla dzieci i własne miejsce na świecie. Eksponując rasizm i badając wszystkie warstwy problemu, film stawia najbardziej uniwersalne pytanie: jak można pokonać uprzedzenie i biedę?

5.12.2013 – CZWARTEK

TYMCZASEM W MAMELODI/ MEANWHILE IN MAMELODI

Godz. 17:30

Mijsce: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27, Pawilon C, sala A7464877.3

Reżyseria: Benjamin Kahlmeyer

Czas trwania filmu: 75 minut

Rok: 2011

„Tymczasem w Mamelodi”  to piękny portret codziennego życia jednej rodziny i jej otoczenia, uchwycony na tle szaleństw związanych Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej z 2010 roku. Rodzina Mtsweni mieszka w tytułowym okręgu miejskim Pretorii, dystrykcie znanym jako Extension 11. Ich świat to szereg zapadłych domów z blachy falistej i naprędce skleconych sklepów, otwartych kanałów ściekowych pełnych odpadów czy boisk z czerwonej ziemi, na których dzieci i nastolatki grają w piłkę nożną. Siedemnastoletnia Mosquito należy do tej grupy. Podczas gdy ona przygotowuje się do sprawdzianów z matematyki, flirtuje z chłopcami i robi zakupy z najlepszą przyjaciółką, jej ojciec Steven przygotowuje swój mały sklep na oczekiwane tłumy zamożnych turystów, a jego żona walczy z chorobą psychiczną. Życie Mtswenis biegnie do przodu, gdy Mistrzostwa przynoszą ich zniszczonemu miastu nadzieję. Extension 11 drży od buczenia vuvuzeli sygnalizujących, że nadeszła nowa Republika Południowej Afryki. Mimo otaczającej ją biedy Mosquito nalega, że to nie jest już kraj jej rodziców. To ona jest twarzą RPA.

6.12.2013 – PIĄTEK

 OKRESOWY MĘŻCZYZNA/ MENSTRUAL MAN

Godz. 17:30

Miejsce: Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera, ul. Westerplatte 11, Aula GłównaOKRESOWY MĘŻCZYZNA/ MENSTRUAL MAN

 Reżyseria: Amit Virmani

Czas trwania filmu: 63 minuty

Rok: 2012

Niektórzy mężczyźni wzdrygają się na samo wspomnienie o miesiączce. Muruganantham nie jest jednym z nich. Nie skończył żadnej szkoły ale dostrzegł to, co przez wielu innych było ignorowane – fakt, że kobiet w Indiach nie stać na środki higieniczne.  Postanowił, co więcej, temu problemowi zaradzić. Na początku spotkał się jedynie z drwinami ze strony całej lokalnej społeczności. Teraz uważany jest za wizjonera, który dał wiejskim kobietom dostęp nie tylko do środków higienicznych, ale i do źródła dochodów. „Okresowy mężczyzna” opowiada historię zaskakującego bohatera i ukazuje wagę upodmiotowienia kobiet w walce z ubóstwem. Uwypukla także, drzemiący w każdym człowieku, potencjał do dokonywania zmian.